۞ سخنان بزرگان
امام خامنه ای: من تشکل شما را هم که دوست دارم به خاطر همین است، این جهت گیری درست که با رفت و آمد افراد و سلایق گوناگون عوض نمی شود.

  • شناسه : 264
  • ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۲:۰۰
  • 67 بازدید
  • ارسال توسط :
خدادادی در گفتگو با آنا: اینستکس نمی‌تواند مرهمی بر مشکلات اقتصادی باشد

خدادادی در گفتگو با آنا: اینستکس نمی‌تواند مرهمی بر مشکلات اقتصادی باشد

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه یزد گفت: اینستکس قرار نیست مرهمی شود برای حل دردها و مشکلات اقتصادی کشور و اصولاً قرار نیست که در اینستکس تبادلات مالی خاصی اتفاق بیفتد.

علی خدادادی در گفتگو با خبرنگار حوزه تشکل‌های دانشگاهی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا با اشاره به راه‌اندازی ابزار پشتیبانی تراکنش‌های مالی ایران و اروپا یا اینستکس گفت: در مورد اینکه خود اینستکس مرهم است یا مرهم نیست، همان‌طور شخص رئیس جمهور هم گفت که اینستکس توخالی به هیچ دردی نمی‌خورد و باید نفت بخرند، یعنی خود همین دوستان و آقای روحانی هم به خالی بودن یا بی‌فایده بودن اینستکس اذعان دارند.

وی افزود: یعنی اینستکس قرار نیست مرهمی شود برای حل دردها و مشکلات اقتصادی کشور و اصولاً قرار نیست که در اینستکس تبادلات مالی خاصی اتفاق بیفتد تا بشود یک‌سری از مشکلات اقتصادی که از جمله آنها فروش نفت است را انجام دهد.

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه یزد بیان کرد: علاوه بر ذات اینستکس، سابقه‌ای که اتحادیه اروپا داشته و در قضیه برجام همراهی همیشگی‌اش را با آمریکا نشان داده و وزیر امور خارجه کشورمان هم به چنین چیزی اذعان کرده، از این جهت واقعاً اینستکس قرار نیست کار خاصی انجام دهد و اگر هم برفرض انجام بشود و با فرض اینکه فوائدی هم برای ایران داشته باشد که ندارد، با سابقه‌ای که اروپایی‌ها داشته‌اند نشان‌دهنده این است که چنین چیزی را اجرایی و عملی نخواهند کرد.

خدادادی عنوان کرد: اروپایی‌‌ها تنها هدفی که از راه‌اندازی اینستکس دنبال می‌کنند این است که بعد از اینکه آمریکا از برجام خروج کرد، ایران را پای میز مذاکره بکشانند و او را ملزم به حفظ تعهدات قبلی کنند. مقامات اروپایی طی یک سال گذشته اقدام مثبتی از خود نشان ندادند و همه اقدامات آن‌ها در مقام حرف بود.

وی خاطرنشان کرد: حالا بعد از اینکه ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را شروع می‌کند، آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها می‌خواهند فعالیت‌های هسته‌ای ایران متوقف شود پس به دنبال این هستند که سعی کنند ایران را با بهانه‌ای توخالی مثل اینستکس که به قول مقام معظم رهبری یک شوخی بیش نیست، زیر تعهدات خودش مبنی بر انجام ندادن فعالیت‌های هسته‌ای نگه دارند.

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه یزد تصریح کرد: نکته‌ای که شاید بتوان هدف مطالبه اصلی دانشجویان از مقامات وزارت امور خارجه کشورمان بیان کرد این است که حتی اگر ما اینستکس را بپذیریم هم نباید زیر بار تعهدات محدود کننده هسته‌ای برویم و باید فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای را ادامه دهیم، کمااینکه بر اساس اعلام رئیس‌جمهور قرار شده از ۱۶ تیرماه اقدامات متقابل کاهش تعهدات ایران ادامه یابد.

خدادادی با اشاره به صدور بیانیه‌ای توسط فعالان دانشجویی دانشگاه‌های یزد درباره اینستکس گفت: در بیانیه‌ای که از طرف تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های یزد صادر شد یکی از مباحث این بود که اروپا در این یک سال پس از خروج آمریکا از برجام قرار بود کاری کند که نفت ما خریده شود؛ درست است که آمریکا ایران را تحریم کرده اما حداقل اقدام این بود که خود اروپایی‌ها نفت ما را بخرند و لازم نبود که برای فروش نفت ما چنین سیستمی طراحی شود.

نوشته های مشابه

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*